Przesiewowe badania prenatalne NIFTY i HARMONY są do siebie bardzo podobne, dlatego przyszłe mamy często zastanawiają się, który test wybrać. Oba badania charakteryzują się dużym bezpieczeństwem i dokładnością w wykrywaniu ryzyka wystąpienia wad genetycznych płodu. Różnica między testem NIFTY a HARMONY tkwi przede wszystkim w metodzie badania i zakresie wykrywanych nieprawidłowości.
Test NIFTY należy do grupy nieinwazyjnych testów prenatalnych. Wykrywa przede wszystkim ryzyko rozwoju popularnych u dzieci trisomii odpowiedzialnych za zespół Downa, zespół Edwardsa i zespół Patau, oraz zespoły mikrodelecyjne.
Test NIFTY z dużą dokładnością ocenia ryzyko chorób u dziecka, które wynikają z nieprawidłowej ilości materiału genetycznego. Z krwi przyszłej matki można wyizolować DNA rozwijającego się dziecka i poddać analizie pod kątem różnych chorób, jak również precyzyjnie określić płeć dziecka.
Test NIFTY jest niezwykle skuteczny, ponieważ w okolicy 4 tygodnia ciąży w krwi matki zaczyna być obecne DNA dziecka. Badanie NIFTY jest wykonywane przy użyciu technologii sekwencjonowania nowej generacji a materiałem jest krew żylna matki.
Wskazanie to konkretne czynniki ryzyka, jak na przykład starszy wiek pacjentki lub nieprawidłowy wynik wcześniejszych badań przesiewowych. Przeciwwskazania to m.in.: przeszczep narządu lub szpiku kostnego, transfuzja krwi.
Prenatalny test HARMONY to nieinwazyjne badanie oceniające ryzyko wystąpienia zaburzeń chromosomalnych, takich jak zespół Downa, zespół Klinefeltera, zespół Turnera; opcjonalnie umożliwia również określenie płci dziecka i zbadanie zaburzeń chromosomów płci (X,Y).
Podstawową, zauważalną różnicą między testami jest technologia, w jakiej wykonywane jest badanie. Test NIFTY używa technologii MPS (masywne równoległe sekwencjonowanie) - analizowane jest całe DNA płodu, natomiast w przypadku badania HARMONY wykorzystywana jest analiza celowana, co oznacza, że badaniu są poddawane tylko wybrane chromosomy płodu.
Test prenatalny HARMONY nie nadaje się dla pacjentek w ciąży mnogiej, z liczbą zarodków większą niż 2 – ciąża trojacza i o wyższej krotności płodów, gdyż może dawać fałszywe rezultaty, np. wykazywać wysokie ryzyko wad genetycznych, co niekoniecznie musi mieć odzwierciedlenie w innych badaniach i stanie faktycznym.
Test NIFTY zalecany jest pacjentkom które spodziewają się mnogiej ciąży.
Podsumowując, test NIFTY ma przewagę nad testem HARMONY, ponieważ: