„Nie mogę schudnąć” - skąd biorą się problemy z odchudzaniem?

Wiele osób, mimo regularnych ćwiczeń i zdrowej diety, nie może schudnąć. Podczas gdy inni tracą kilogramy, reszta dwoi się i troi, żeby osiągnąć upragniony rezultat.

Ocena: 1/5 (1 opinii)

Czy otyłość naprawdę można mieć zapisaną w genach?

Z pewnością każdy z nas spotkał się kiedyś ze stwierdzeniem „ma to w genach” lub „jej/jego rodzice również mieli problem z otyłością”. Bardzo często to tylko kwestia swojego rodzaju usprawiedliwienia. Nie od dziś wiadomo, że ludzie zazwyczaj szukają winy we wszystkim innym, tylko nie w sobie. Jednak są przypadki, kiedy mimo wielu starań, nie udaje się zrzucić nadmiernych kilogramów. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będą badania. Otyłość może być spowodowana szeregiem chorób. Niektórych z nich nie da się wyleczyć, jednak wdrożenie odpowiedniego leczenia zahamuje nienaturalny przyrost tkanki tłuszczowej. Pamiętajmy, że nie tylko otyłość jest problemem. Przesadne wychudzenie także może świadczyć o poważnej chorobie.

Dlaczego nie mogę schudnąć? Problemy z odchudzaniem mogą być objawem choroby

To pytanie, które zadaje sobie każdy, kto próbuje wieloma metodami walczyć z tym problemem. Odpowiedź bardzo często okazuje się banalnie prosta.

Za problem z otyłością odpowiadać może nieprawidłowo funkcjonująca tarczyca, która wydziela za mało lub za dużo hormonów T3 lub T4. Obecnie problemy z tarczycą ma bardzo wielu ludzi, nawet młodych, dlatego nieuzasadniona nadwaga może świadczyć o jej niedoczynności. Dużo częściej dotyka ona kobiet.

Podstawowymi objawami, które powinny skłonić nas do wizyty u endokrynologa, są nie tylko problemy związane z wagą. Chorej tarczycy towarzyszy przede wszystkim:

 • senność oraz ciągłe zmęczenie,
 • zimne dłonie,
 • suche oraz łamliwe włosy,
 • problemy związane z miesiączką,
 • a także przesuszona skóra.

Przed wizytą u endokrynologa należy zbadać poziom TSH we krwi, najlepiej sprawdzić również FT3 oraz FT4, dlatego że prawidłowe TSH nie zawsze świadczy o tym, że tarczyca jest zdrowa. Niestety, chorej tarczycy nie można wyleczyć. Zdiagnozowaną niedoczynność reguluje się hormonami, branymi do końca życia. Oczywiście samo rozpoczęcie leczenia nie sprawi, że waga zacznie spadać. Niedoczynność tarczycy bardzo negatywnie wpływa na metabolizm (spowalnia go), dlatego niezbędna będzie odpowiednio dobrana dieta oraz ćwiczenia.

Czy istnieje powiązanie między nadwagą a depresją?

Nie zawsze za problem z wagą odpowiadać będą choroby związane z naszym organizmem. Paradoksalnie wiele osób utożsamia depresję ze spadkiem wagi, aczkolwiek fakty są zupełnie inne. Osoby dotknięte depresją bardzo często szukają pocieszenia w jedzeniu. Nie są w stanie kontrolować zjadanych przez siebie porcji, więc po jakimś czasie pojawiają się problemy z otyłością. Nie pomaga fakt, że depresja bardzo często nie zostaje zdiagnozowana. Dodatkowo towarzyszy temu brak ruchu. Podobnie jest z alkoholizmem. Nie tylko ze względu na wzmożony apetyt, alkohol – wypijany w nadmiernych ilościach – bardzo negatywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu oraz jego metabolizm. Poza depresją czy alkoholizmem, za nadwagę odpowiadać może także bezsenność. Dlatego tak często problemy ze snem mają osoby otyłe. Trzeba pamiętać, by ostatni posiłek zjadać przynajmniej dwie godziny przed pójściem spać. Ważne jest również to, aby nie przejadać się wieczorem (unikać ciężkostrawnych potraw). W ten sposób można wyleczyć się z bezsenności oraz wpłynąć pozytywnie na metabolizm.

Cała prawda o genach

Wszyscy zgodnie stwierdzają, że geny odpowiadają za wygląd naszej sylwetki. Bardzo często zdarza się, że córka odziedziczy po mamie jakąś charakretystyczną cechę, np. szerokie biodra. Mimo wszystko, wpływ genów na naszą wagę to raptem ok. 30-40%, reszta to sposób, w jaki o nią dbamy. Nie ma jednoznacznie określonego genu, który odpowiada za otyłość. Natomiast są geny, które mogą wskazywać predyspozycje do nienaturalnego przyrostu tkanki tłuszczowej, są to m.in.: FTO, MC4R, TCF7L2 czy MTNR1B.

 • GEN FTO, potocznie zwany „genem otyłości” – uważany za rewolucyjne, naukowe odkrycie. Najczęściej stosowany przy badaniu ryzyka wystąpienia otyłości. Oprócz otyłości, wskazuje także na cukrzycę oraz zaburzenia krążenia. Zbadanie tego genu pozwala stworzyć odpowiednią dietę i zminimalizować ryzyko wystąpienia otyłości, dlatego korzystać z tego mogą nie tylko osoby, które już borykają się z tym problemem, lecz również te, które obawiają się genetycznego obciążenia zaburzeniami dotyczącymi prawidłowej wagi.
 • GEN MC4R, potocznie zwany „genem tłustego jedzenia” - mutacja tego genu powoduje potrzebę spożywania tłustych potraw, które bardzo negatywnie wpływają na wagę.
 • GEN TCF7L2 – odpowiada za regulację masy ciała. Osoby posiadające ten gen, powinny stosować dietę o ograniczonej zawartości tłuszczów.
 • GEN MTNR1B – dotyczy funkcjonowania trzustki oraz wiąże się z produkcją insuliny, dlatego może wskazać na występowanie cukrzycy.

Nie mogę schudnąć: odpowiedzią jest genodieta

Choć genodietę traktuje się jako kolejny trend, który tak naprawdę więcej ma wspólngo z modą niż faktycznymi efektami, to trzeba przyznać, że jest to jedna z najskuteczniejszych metod odchudzania. Wszystko dlatego, że dieta jest odpowiednio dostosowana do genotypu danej osoby. W ten sposób uzyskujemy konkretną informację dotyczącą tego, jak powinien wyglądać jadłospis, aby maksymalnie zminimalizować ryzyko wystąpienia zaburzeń wagi.

Dodatkowo wykonanie odpowiednich testów DNA, wskaże nam ewentualną nietolerancję na któryś ze składników w diecie, np. na laktozę. Ponadto, badania wykonywane przed wprowadzeniem genodiety, pozwolą w odpowiedni sposób dobrać ćwiczenia.

Jak każde innowacyjne rozwiązanie, genodieta ma swoich zwolenników oraz przeciwników. Sceptycy sugerują, że genetyka jest dziedziną, która nieustannie się zmienia oraz rozwija, dlatego nie można sugerować się dotychczas wykonanymi badaniami. Z kolei naukowcy opowiadający się po stronie genodiety, uważają ją za idealne rozwiązanie dla każdego człowieka, który chce uniknąć problemów z nadwagą lub właśnie się z nimi mierzy. Na genodietę składa się nutrigenetyka i nutrigenomika. Nutrigenetyka bada wszelkie zmiany w organizmie, które sugerują, w jaki sposób powinna zostać skontruowana odpowiednia dieta. Natomiast nutrigenomika bada sposób oddziaływania diety na człowieka.

Domowa genodieta

Nie każdy może pozwolić sobie na pomoc ze strony profesjonalistów. Na szczęście, jest kilka sposobów, które pomogą każdemu w zbilansowaniu swojej diety oraz w poprawieniu metabolizmu.

 • Przede wszystkim, należy ograniczyć cukier i wprowadzić regularne ćwiczenia.
 • Ograniczenie cukru w diecie pomoże uregulować wydzielanie insuliny. Dużo osób podczas diety wciąż sięga np. po soki. Najlepiej je wyeliminować.
 • Dieta powinna się składać z produktów bogatych w błonnik.
 • Bardzo ważny jest sen. Za problemy z bezsennością w dużej mierze odpowiada właśnie dieta.
 • Najważniejsze jest śniadanie i nie wolno go pomijać.
 • Z nocnych posiłków należy całkowicie zrezygnować.
 • Dodatkowo pamiętajmy o tym, by w miarę możliwości jeść o stałych porach.
 • Nie wolno się przejadać. Bardzo często zjadane są porcje dużo większe niż potrzebuje tego organizm. Odczucie głodu bezpośrednio po posiłku nie oznacza, że nasz organizm domaga się więcej. Dlatego lepiej jeść częściej małe porcje, niż jednorazowo duży, zapychający posiłek.

Jak mogę szybko schudnąć? Czyli diety odchudzające

Wiele kobiet i mężczyzn decyduje się na diety odchudzające, znajdując je na różnego rodzaju stronach internetowych, poświęconych zdrowiu. To najczęściej prowadzi do błędów i wprowadza nieprawidłowe odchudzanie – szybciej nie znaczy lepiej.

Osoby stosujące diety odchudzające bardzo często nie dostarczają organizmowi odpowiednich substancji odżywczych, przez co zmagają się później z przykrymi konsekwencjami. Wszystko dlatego, aby jak najszybciej uzyskać wymarzony efekt. Dieta powinna opierać się przede wszystkim na rozwadze. Zmieniając sposób odżywiania, musimy pamiętać, czego potrzebuje nasz organizm i starać się mu to cały czas dostarczać. Eliminując produkty bogate choćby w żelazo, możemy nabawić się anemii.

Na stronach internetowych znajdziemy cały ogrom niekonwencjonalnych metod odchudzania, m.in.: alkohol, diety jednoskładnikowe czy spożywanie samych płynów (soki, woda). W ten sposób bardzo szybko można osłabić własny organizm i – paradoksalnie – spowolnić metabolizm, a nawet wyniszczyć niektóre narządy. Dlatego decydując się na dietę odchudzającą, trzeba pamiętać o tym, że pogoń za utratą wagi nie jest dobrym doradcą. Stosując nieodpowiednie diety, nie osiągniemy dobrych rezultatów i pozostawimy siebie z pytaniem „dlaczego nie mogę schudnąć?”.

Nie mogę schudnąć – czas na badania

Jeżeli - mimo odpowiednio dobranej diety, regularnie wykonywanych ćwiczeń, a także braku genetycznego obciążenia nadwagą – wciąż nie możesz schudnąć, to czas najwyższy się zbadać. Na podstawie badań laboratoryjnych krwi dietetycy są w stanie przygotować dokładną dietę. Dodatkowo badania krwi wykrywają niedobory poszczególnych składników. Dzięki temu wiemy, że przy np. niedoborze żelaza, nasza dieta powinna zostać wzbogacona o produkty, które nam go dostarczą. Warto też przebadać się pod kątem alergii. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że mamy na coś alergię, a ta potrafi wpłynąć na funkcjonowanie naszego organizmu, m.in. również na wagę. Jednakże, przede wszystkim, należy dać sobie czas i pamiętać o tym, że odchudzanie to proces żmudny. Zamiast wpadać w panikę, najlepiej uzbroić się w cierpliwość.


Opublikowane na Sprawdzgeny.pl. Data publikacji:
Gen LCT - nietolerancja laktozy

Gen LCT - nietolerancja laktozy

Laktoza (cukier mleczny) to dwucukier składający się z glukozy i galaktozy. W naturalnej postaci występuje jedynie w mleku ssaków. Laktoza jest źródłem łatwo przyswajalnej energii, stymuluje rozwój...

Więcej informacji

Dalsza pomoc i informacje

Znajdź najlepsze laboratorium
Znajdź laboratorium

Poradnik

Poznaj sekrety urody

Zobacz wszystkie