Jak wykryć raka - objawy, diagnoza, profilaktyka

Wczesne wykrycie nowotworu zwiększa szansę na skuteczne jego leczenie. Jeżeli jesteś obciążony genetycznie lub masz jakiekolwiek podejrzenia – zacznij działać. Czas jest bardzo ważny, dlatego nie można bagatelizować objawów.

jak-wykryc-raka-zdjecie-diagnostyka.jpg

Ocena: 4/5 (0 opinii)

Nowotwory są bardzo trudne do wykrycia w swoim wczesnym stadium. Najczęściej dlatego, że nie dają żadnych objawów, a potrafią rozwijać się przez wiele lat. Niestety, bardzo często zdarza się, że po wystąpieniu objawów jest już za późno lub leczenie okazuje się bardzo długie i wyczerpujące. Wszystko zależy od tego, z jakim rodzajem nowotworu mamy do czynienia.

Jak wykryć raka? Najważniejsza jest profilaktyka

Nawet regularne badanie morfologii krwi potrafi zwrócić uwagę na pewne nieprawidłowości. Utrzymujący się stan zapalny lub samo jego wystąpienie może świadczyć o chorobie nowotworowej. Dodatkowo możemy wykonać badanie na tzw. markery nowotworowe. Do wykonania tego badania potrzebna jest zazwyczaj próbka krwi. Możemy wykonać je na własną rękę w laboratorium lub wziąć skierowanie od lekarza do poradni, zajmującej się genetyką i dziedziczeniem chorób. Markery nowotworowe nie są w stu procentach wiarygodne. Podwyższenie któregoś z markerów nie oznacza od razu, że w organizmie zagnieździł się rak. Oprócz badań krwi należy obserwować swoje ciało. Kobiety powinny regularnie – przynajmniej raz w miesiącu - badać piersi. Bardzo ważne jest także badanie cytologiczne, dlatego przynajmniej raz w roku powinny udać się do ginekologa, aby je wykonać. Mężczyźni, podobnie jak kobiety, powinni regularnie obserwować swoje ciało. Jeżeli zauważymy, że w naszym ciele pojawił się guzek, od razu powinniśmy udać się do lekarza.

Diagnozowanie nowotworu - przed udaniem się do lekarza

Trzeba dokładnie obserwować zmianę. Jeżeli zaczyna się powiększać, to zaleca się niezwłoczne wykonanie biopsji. Guz nie zawsze oznacza nowotwór, często są to rożnego rodzaju torbiele, tłuszczaki albo stany zapalne. Pamiętajmy też, że lekarz lekarzowi nie równy. Jeśli mamy pewne wątpliwości, nie bójmy się konsultacji z innym lekarzem. Czasami jest w stanie zauważyć coś, co umknęło uwadze poprzedniemu i zlecić odpowiednie badania. Bardzo ważne jest także obserwowanie skóry – wszelkiego rodzaju przebarwień lub znamion. Kobiety od 40. roku życia powinny wykonywać mammografię (prześwietlenie piersi). Badanie to zaleca się również w przypadku wystąpienia niezidentyfikowanych zmian w biuście oraz przy różnego rodzaju dolegliwościach z nim związanych. W całej Polsce możemy spotkać mammobusy, które pojawiają się przy wielu okazjach. Wówczas naprawdę warto z nich skorzystać.

Wizyty u lekarzy specjalistów, czyli jak wykryć raka

Mając konkretne obawy, możemy zwrócić się bezpośrednio do odpowiedniego lekarza, np. onkologa. Potrzebujemy jedynie skierowania. Niestety, tam, gdzie czas odgrywa ogromną rolę, pacjenci przegrywają z kolejkami. Czasami trzeba czekać nawet pół roku lub dłużej. W takiej sytuacji część osób decyduje się wykonać badania prywatnie, choć niektóre z nich do tanich nie należą. Na część z nich otrzymamy skierowanie od lekarza rodzinnego, lecz są badania, które przepisać może jedynie specjalista, np. endokrynolog kierujący na biopsję tarczycy. Więc jak wcześnie wykryć raka? Wykonując badania:

 • USG – badanie to pokazuje strukturę wewnętrzną narządów, możemy wykonać USG brzucha, piersi, pęcherza lub tarczycy;
 • RTG klatki piersiowej – polecane szczególnie osobom palącym lub pracującym w zawodzie, który negatywnie wpływa na płuca, np. górnicy. Zdjęcie klatki piersiowej pokazuje płuca, serce oraz kręgosłup. Zaleca się wykonywanie go przynajmniej raz w roku;
 • badania endoskopowe (m.in. gastroskopia lub kolonoskopia) – pozwalają obejrzeć organy od wewnątrz. Choć najbardziej popularne są badania żołądka oraz jelita grubego, z badań endoskopowych mogą skorzytstać osoby, chcące skontrolować pęcherz, krtań, pochwę, a nawet oskrzela;
 • tomografia komputerowa – to badanie wykorzystujące promienie rentgenowskie, pozwala na wykrycie kilkumilimetrowych ognisk;
 • rezonans magnetyczny – umożliwia obejrzenie struktury narządów wewnętrznych, w żaden sposób nie szkodzi zdrowiu pacjenta;
 • badanie histopatologiczne (tj. biopsja) – to pobranie próbek tkanek, które potem badane są pod mikroskopem, badanie to pozwala określić z jakiego rodzaju nowotworem (lub po prostu zmianą) mamy do czynienia.

Jak rozpoznać raka? Czyli które objawy powinny budzić nasz niepokój

Zapewne wielu z nas spotkało się z opinią, że sprawdzanie objawów w internecie często kończy się na tym, że absolutnie wszystko sprowadza się do choroby nowotworowej. Nawet ból głowy. Z jednej strony może nas to bawić, natomiast z drugiej niestety bardzo łatwo pomylić objaw związany z rakiem z czymś bardzo trywialnym. Oto kilka wskazówek, z jakimi objawami powinno się zgłosić do lekarza (bez względu na to czy to nowotwór, czy nie):

 • wyczuwalny guz, np. w piersi;
 • poczucie osłabienia i nagła utrata wagi;
 • powiększone węzły chłonne (niespowodowane chorobą lub przeziębieniem);
 • niewytłumaczalny ból, np. w jamie brzusznej czy klatce piersiowej;
 • plucie krwią;
 • krew w moczu lub stolcu;
 • chrypka, utrzymująca się przez miesiąc;
 • problemy z przełykaniem;
 • znamiona, przebarwienia skórne.

Jak wykryć raka przy skłonnościach genetycznych?

Osoby, które w swojej rodzinie miały wiele przypadków nowotrowu, powinny otoczyć się szczególną opieką. Najlepiej zapisać się do poradni genetycznej, w której leczeni byli lub są członkowie rodziny. Lekarze posiadają wówczas cały przebieg oraz opis ich choroby. Szczególnie narażone są te osoby, w których rodzinie od kilku pokoleń występuję ten sam nowotwór. To oczywiście nie od razu oznacza, że zaraz również będą go mieć. Mimo wszystko, ryzyko jest duże, dlatego warto zadbać o swoje zdrowie i – przede wszystkim – profilaktykę. Pamiętajmy, że rak wykryty w swoim wczesnym stadium, jest do całkowitego wyleczenia. Niestety, lekarze bardzo często bagatelizują objawy pacjentów i nie kierują ich na właściwe badania, przez co wczesne diagnozy wciąż należą do mniejszości. Lekarze rodzinni nie wysyłają pacjentów do specjalistów, bardzo często przepisują leki oraz badania, które w niczym tak naprawdę nie pomagają – przedłużają jedynie proces diagnozowania.

Dieta oraz styl życia

Choć to brzmi banalnie, nie samymi badaniami jesteśmy w stanie uchronić się przed nowotworem. Wielu lekarzy oraz badaczy wskazuje na to, jak ogromny wpływ ma nasze żywienie. Żyjąc w pośpiechu, bardzo często decydujemy się na różnego rodzaju fast foody, gotowe jedzenie oraz wiele niezdrowych przekąsek lub napojów. Zawsze można wzbogadzić swoją dietę w substancje, które odtoksyczniają organizm oraz zacząć sięgać po produkty, które słyną ze swoich działań przeciwnowotworowych, np. cytryna.
Jednak najważniejsze jest to, aby nie dać się zwariować. Bardzo łatwo zatracić się w strachu, związanym z potencjalnym zachorowaniem na raka – zwłaszcza wtedy, kiedy w rodzinie ktoś na niego choruje. Jednak kolejnym banalnym, aczkolwiek prawdziwym stwierdzeniem, jest to, że szczęśliwy człowiek, to człowiek zdrowy. Dlatego warto w życiu gonić za jego pozytywnymi aspektami.


Opublikowane na Sprawdzgeny.pl. Data publikacji:

Dalsza pomoc i informacje

Znajdź najlepsze laboratorium
Znajdź laboratorium

Poradnik

Poznaj sekrety urody

Zobacz wszystkie