Genodieta – sprawdź innowacyjną metodę odchudzania

Choć genodieta dla wielu osób wciąż brzmi dość tajemniczo, to zainteresowanie nią stale wzrasta. Czym jest genodieta, gdzie można ją wykonać i w jakich sytuacjach się na nią zdecydować?

genodieta-dieta-z-dna.jpg

Ocena: 4/5 (0 opinii)

Samo hasło „genodieta” z pewnością zbyt wiele nie mówi. Można skojarzyć ją z genami, aczkolwiek trudno oszacować na czym dokładnie polega. Genodieta potocznie zwana jest dietą DNA i pozwala skutecznie walczyć z otyłością, która obecnie stała się swego rodzaju epidemią.

Kilka faktów dotyczących otyłości

Otyłość spowodowana jest nieprawidłowym przyrostem tkanki tłuszczowej. Prawidłową wagę można oszacować na podstawie BMI, czyli wskaźnika masy ciała. BMI obliczamy dzieląc masę ciała (w kilogramach) przez wzrost (w metrach podniesionych do drugiej potęgi). Prawidłowe BMI osoby dorosłej mieści się w przedziale 18,5-24,9. Między 25 a 30 mamy do czynienia z nadwagą, dopiero BMI powyżej 30 świadczy o otyłości. Nadwagę od otyłości różni to, że otyłość jest stanem chorobowym, w którym przerost tkanki tłuszczowej dotyczy również narządów wewnętrznych. Z biegiem lat problemy z tuszą dotykają coraz większej liczby osób, zwłaszcza dzieci. W Polsce około 20% ludności cierpi z powodu otyłości. Czym więc jest otyłość? To choroba, charakteryzująca się przerostem tkanki tłuszczowej. U mężczyzn mowa o otyłości, jeśli przeszło 15% masy ciała, to tłuszcz, u kobiet to powyżej 25%. Problem ten bardzo negatywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu – jest powodem wielu powikłań i schorzeń, m.in. nadciśnienie, problemy związane z układem oddechowym oraz pokarmowym, zwyrodnienia stawów oraz kości, nowotwory, problemy skórne, cukrzyca i można by tak wymieniać w nieskończoność. Dlatego tak ważne jest zapobieganie otyłości oraz walka z nią. Chorobę tę możemy podzielić na dwie kategorie: prostą oraz wtórną.

 • Otyłość prosta – spowodowana przejadaniem się i dostarczaniem organizmowi więcej kalorii, niż jest w stanie spalić;
 • Otyłość wtórna – jest objawem chorób.

Otyłość prosta jest wynikiem prowadzenia niezdrowego trybu życia, stosowania nieodpowiedniej, bogatej w tłuszcze oraz węglowodany diety, braku ruchu, ale też sięgania po używki. Może być także efektem predyspozycji genetycznej – ok. 30-40% przypadków otyłości. Bardzo często zapomina się też o problemach związanych z psychiką. Depresja jest jedną z tych chorób, które bardzo często wywołują problemy związane z wagą. Powodem tego jest przejadanie smutków. Zaś otyłość wtórna ściśle związana jest z chorobami, m.in.:

 • niedoczynność tarczycy
 • PCOS, czyli zespół wielotorbielowatych jajników – powodujący problemy metaboliczne, nieregularne misiączkowanie lub jego brak,
 • zespół Cushinga – powoduje nadmierne łaknienie i uczucie głodu
 • mutacje genetyczne – zespół Downa, zespół Turnera

Jak leczyć otyłość?

Nie ma jednego, skutecznego sposobu na to, aby przywrócić szczupłą sylwetkę i wyeliminować tkankę tłuszczową. Jednak dużo łatwiej leczyć otyłość spowodowaną przez własne zaniedbanie. Wówczas najczęściej starcza zmiana dotyczasowych, złych nawyków. Wprowadzenie odpowiedniej diety oraz regularne ćwiczenia są główną metodą zwalczania otyłości. Jednak sama pomoc
dietetyków nie wystarczy. Otyłości bardzo często towarzyszą stany depresyjne, depresja, bardzo niskie poczucie własnej wartości, przez co walka może okazać się bardzo trudna. Trzeba zadbać o odpowiednie wsparcie psychiczne. Bardzo wielu osobom nie udaje się wyjść z otyłości właśnie przez to, że problemy emocjonalne powodują ich szybkie poddawanie się oraz brak wiary w sukces. Dlatego chcąc zwalczyć problem związany z nadmiernymi kilogramami, trzeba skupić się nie tylko na samym ciele, ale przede wszystkim na tym, co dzieje się w tym czasie w głowie. Wypracowanie odpowiedniego nastawienia psychicznego, to połowa sukcesu w osiągnięciu celu. Niestety, są przypadki, w których nawet dieta oraz aktywność fizyczna nie przynoszą efektów. Co wtedy? Najlepiej sięgnąć po tabletki odchudzające. Na rynku dostępne są, m.in.: TriApidix 300, Raspberry Ketone 700 czy Green Coffee plus.

 • TriApidix 300 – suplement dostępny jest bez recepty, przyspiesza metabolizm oraz hamuje odczucie głodu, posiada również działania odtoksyczniające. Cena: 176 zł za dwa opakowania.
 • Raspberry Ketone 700 – swoją skuteczność zawdzięcza ketonom malinowym, które regulują poziom cukru, zwiększają metabolizm, obniżają ciśnienie i – przede wszystkim – spalają tkankę tłuszczową. Cena: do 30zł za opakowanie.
 • Green Coffee plus – zapobiega odkładaniu się cukru oraz tkanki tłuszczowej oraz przyspiesza jej spalanie. Producenci zapewniają, że przy tych tabletkach nie trzeba odmawiać sobie nawet słodkich rzeczy, więc jest to idealny preparat dla osób lubiących słodycze. Cena: ok. 30 zł.

Genodieta – zastępstwo dla środków odchudzających?

Stosowanie diety, nawet tej przygotowanej przez dietetyka oraz aktywność fizyczna i wszelkiego rodzaju suplementy, nie zawsze dają upragniony efekt. Zwłaszcza wtedy, kiedy działamy na własną rękę. Dobranie odpowiedniej diety jest, wbrew pozorom, bardzo trudne. Podobnie z ćwiczeniami. Musimy wiedzieć na co możemy sobie pozwolić oraz na co zwracać szczególną uwagę. Odpowiedzią na nasze wątpliwości oraz lęki jest właśnie genodieta. Dzięki niej jesteśmy w stanie poznać swój organizm i dzięki temu zapewnić mu to, czego potrzebuje.

Czym jest genodieta?

Pod pojęciem genodiety ukrywa się sposób odżywiania, który dostosowany jest do genotypu danej osoby. Geny są odpowiedzialne za przekazywanie pewnych cech dziedzicznych, dlatego ich poznanie pozwala nam na określenie, czy istnieje ryzyko wystąpienia jakiejś choroby, czy w genach zapisana jest jakaś szczególna cecha, jak np. skłonność do tycia. Ponadto, badania genów wykrywają wszelkiego rodzaju wrażliwość na konkretne produkty lub składniki, co pozwala wyeliminować je z diety. Na podstawie takich badań dietetycy są w stanie nie tylko ułożyć idealną dietę. Badanie genów pozwala na dokładne wskazanie ćwiczeń, które powinna wykonywać dana osoba. Genodieta pozwala na wdrożenie konkretnego rozwiązania, bez prób i błędów.

Jak powstaje genodieta? Czyli badania genetyczne

Na samym początku wykonuje się nieinwazyjne badania DNA, polegające na pobraniu próbki z wnętrza policzka. Badanie jest w pełni bezpieczne, dlatego wykonać może je dosłownie każdy, bez względu na wiek. Jedynym warunkiem wykonania badania, jest to, że około trzydzieści minut przed wymazem nie wolno niczego jeść (można pić wodę). Do wyboru mamy kilka modułów badań: Genodiet Slim, Genodet Healt oraz Genodiet Sensor.

Genodiet Slim – sprawdza zawartość składników odżywczych w organizmie, np. tłuszcze czy węglowodany. Genodiet na podstawie otrzymanych informacji wykaże nie tylko poziom owych substancji w organizmie, ale przede wszystkim jaki powinien być ich optymalny poziom. Dzięki Genodietowi Slim możemy wyróżnić sześć różnych typów metabolicznych:

 • A – powinien wystrzegać się tłuszczów nasyconych
 • B - powinien spożywać więcej tłuszczów niż węglowodanów
 • C - korzystne są tłuszcze jednonasycone
 • D - tłuszcze nasycone wpływają niekorzystnie na poziom cholesterolu
 • E - powinien wystrzegać się tłuszczów
 • F - dużo trudniej radzi sobie z trawieniem węglowodanów niż tłuszczy

Genodiet Healt – bada poziom cholesterolu, kwasu foliowego (witaminy B9) – odpowiadającego za rozwój komórek oraz czerwonych krwinek, homocysteiny – niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ponieważ stanowi ona spoiwo metaboliczne, witaminy D – niezbędnej do prawidłowego fukncjonowania układu kostnego oraz zębnego. Genodiet Slim pozwala określić, z jakim rodzajem sylwetki mamy do czynienia oraz jaki jest jej poziom spalania, z kolei Genodiet Healt pozwala na skomponowanie odpowiedniej diety oraz ćwiczeń, dostosowanych do potrzeb organizmu.

Genodiet Sensor – ten rodzaj badań wskazuje na wszelkiego rodzaju nietolerancje pokarmowe, np. laktozy, glutenu, kofeiny czy soli. Dlatego na jego podstawie dietetycy są w stanie nie tylko stworzyć odpowiednią dietę, ale we wczesnym stadium zapobiec rozwojowi chorób.
Wszystkie moduły tworzą razem jedno, szczegółowe badanie – Genodiet Completo.

Genodieta w pespektywie naukowej, czyli nutrigenomika oraz nutrigenetyka

To całkowicie nowe dziedziny naukowe, które badają zależność pomiędzy genami a dietą. Nutrigenomika zajmuje się analizowaniem tego, w jaki sposób jedzenie wpływa na organizm. Ponadto, specjalizuje się w badaniach poświęconych wpływowi diety na genetyczne choroby cywilizacyjne, np. nowotwór. Z kolei nutrigenetyka skupia się na różnicach, czyli na tym jaki dieta ma wpływ na poszczególny genotyp. Poza tym, nutrigenetyka bierze pod uwagę przynależności etniczne i znajduje różnice między nimi występujące – różnice w DNA między populacjami. Obie dziedziny są w stanie zrewolucjonizować system tworzenia diety. Dzięki prowadzonym badaniom, naukowcy są w stanie dostosować indywidualną dietę nie tylko dla poszczególnych jednostek, ale całych grup. Efektem prowadzonych badań, jest teza, że każdy człowiek w sposób indywidualny reaguje na spożywanie określonych substancji. Dzięki nim dowiedziono, że niekoniecznie to, co jemy posiada w sobie szkodliwe dla czlowieka substancje, lecz uwarunkowania genetyczne sprawiają, że na dany produkt organizm będzie reagować źle.

Dla kogo przeznaczona jest genodieta?

Tak naprawdę bardzo trudno w jednoznaczny sposób odpowiedzieć na to pytanie. Bezpieczeństwo badania sugeruje, że może je zrobić dosłownie każdy. Zwłaszcza ktoś, kto chce poznać swój organizm oraz jego potrzeby. Jednak lekarze i dietetycy polecają wykonanie genodiety w niektórych przypadkach. Szczególnie polecana jest osobom, które z niewiadomych przyczyn nie mogą zrzucić nadprogramowych kilogramów, mimo stosowanych diet oraz aktywności fizycznej. To jednorazowa inwestycja, dlatego nie trzeba się martwić o powtarzanie badania. Genodieta sprawdzi się także dla kobiet, które planują macierzyństwo. Głównie dlatego, że jest odpowiedzią na to, dlaczego występują problemy z zajściem w ciążę. Wiele kobiet decyduje się na analizę DNA swoich dzieci. Dzięki temu już od pierwszych lat życia matka może dbać o rozwój oraz prawidłowe funkcjonowanie młodego organizmu, a przede wszystkim zapewnić mu składniki w diecie, których naprawdę potrzebuje oraz zapobiec rozwojowi choroby, którą być może jest genetycznie obciążony. Po genodietę powinny sięgnąć także osoby, które odczuwają ciągłe zmęczenie, są genetycznie obciążone chorobami nowotworowymi, cukrzycą lub chorobami związanymi z krążeniem. Genodieta rozwiąże również wątpliwości osób, które mają podejrzenia dotyczące wpływu pewnych składników na swój organizm, np. kawy.

Czy genodieta wymaga konsultacji z dietetykiem?

Wizyta u dietetyka polega przede wszystkim na rozmowie. Pierwsze spotkanie to wywiad, w którym dietetyk dowiaduje się szczegółowych informacji, dotyczących sposobu odżywiania. W ten sposób jest w stanie wskazać popełniane przez osoby błędy. Dlatego trzeba być szczerym – kłamstwo może sprawić, że dietetyk stworzy nieodpowiednią dietę, która w rezultacie nie przyniesie oczekiwanych efektów i problem zaczyna się na nowo. Warto skorzystać z pomocy dietetyka chociażby dlatego, że dokona on fachowego pomiaru ciała: obliczenie BMI, procentowe oznaczenie zawartości tkanki tłuszczowej, nawodnienie organizmu, fałdy skórno-tłuszczowe. Poza tym, będzie w stanie zauważyć nieprawidłowości związane ze stanem naszego zdrowia i skierować nas na badania, m.in. na genodietę. Jednak nie musimy konsultować się z dietetykiem przed badaniami DNA, są one całkowicie bezpieczne i może je wykonać praktycznie każdy. Po wdrożeniu genodiety zostaje się pod opieką dietetyków, którzy czuwają nad postępami. Dodatkowo, po zakupie genodiety, konsultacje z dietetykami oraz lekarzami dostaje się w pakiecie.

Genodieta – cena

Nie da się ukryć, że badania DNA nie należą do najtańszych. Jednak zanim wpadniemy w panikę, widząc sumę przekraczającą trzy tysiące złotych, musimy zdać sobie sprawę z tego, że nie każdy przypadek wymaga kompleksowych badań. Wszystko zależy od tego, co tak naprawdę chcemy sprawdzić i z jakiego laboratorium skorzystamy. Dlatego przed podjęciem decyzji, warto zrobić gruntowny research i wybrać najbardziej satysfakcjonującą nas opcję. Najtańszy pakiet (Omega Test) dostępny jest już za około 460-490 złotych. Analizuje kwasy tłuszczowe i już na jego podstawie dietetycy są w stanie stworzyć odpowiednią dietę. Genodiet Completo dostępny jest za około 2.500 złotych. Mimo że kwota wydaje się duża, w pakiecie tym otrzymamy nie tyko testy DNA. Oprócz badań, Genodiet Completo, gwarantuje co najmniej dwie wizyty z dietetykiem (przed badaniem i po otrzymaniu wyników), ułożony jadłospis oraz szczegółowy raport, wyjaśniający wyniki. Najdroższe badania, to te, które oprócz diety, uwzględniają uwarunkowania genetyczne do uprawiania sportu. Na jakiej podstawie naukowcy stwierdzają takie predyspozycje? Wszystko jest kwestią włókien mięśniowych. Mamy do czynienia z mięśniami, które kurczą się szybko lub wolno. Na podstawie badań genów jesteśmy w stanie stwierdzić, z jakim rodzajem mięśni mamy do czynienia. Każdy rodzaj mięśni odpowiada za inny rodzaj ćwiczeń. Dlatego na podstawie takiego badania, dietetycy są w stanie określić, jakiego rodzaju sport powinna wykonywać poszczególna osoba. Jego koszt, to przeszło 3.000 złotych. Dystrybutorzy genodietów bardzo często oferują na swoje produkty wszelkiego rodzaju promocje. Wówczas cena, np. Genodietu Completo, spada do 2.000 złotych. Dlatego, jeżeli zależy nam na wykonaniu takich badań, a cena wydaje nam się zbyt wygórowana, warto na nie poczekać oraz ich pilnować.

Genodieta – gdzie zrobić testy?

W całej Polsce znajdziemy placówki, które wsółpracują z producentami genodietów. Producenci, wychodząc zainteresowanym naprzeciw, umożliwiają nawet internetową rejestrację. Jednak są miejscowości, w których brakuje laboratorium, zajmującego się prowadzeniem tego rodzaju badań DNA. Nawet na taką ewentualność producenci znaleźli rozwiązanie. Genodiet możemy zamówić online. Zostanie on dostarczony do nas kurierem oraz przez kuriera odebrany – za przesyłkę płaci producent. W opakowaniu genodietu znajduje się szczegółowa informacja o tym, w jaki sposób pobrać próbkę. Nie należy to do czynności skomplikowanych. Wystarczy przetrzeć specjalnym patyczkiem wewnętrzną część policzka. Dlatego odpowiedź na pytanie „gdzie zrobić testy?” jest bardzo prosta. Genodiet można wykonać w domu, nie narażając się na dodatkowe opłaty związane z dojazdem. W takim przypadku nawet odebranie wyników nie stanowi problemów. Na stronie internetowej producenta tworzone jest specjalne konto, na którym pojawią się wyniki wraz ze szczegółowym opisem. Decydując się na internetowe kupno badań, nie musimy martwić się o to, że przepadną wizyty z dietetykami. Klient w każdej chwili może umówić się na wizyty, zakupione w pakiecie.

Opinie dotyczące genodiety

Zarówno ze strony lekarzy, jak i pacjentów, opinie na temat genodiety są bardzo pozytywne.
Lekarze przekonują, że wykonanie testow DNA pod kątem żywienia może uchronić przed wystąpieniem wielu chorób cywilizacyjnych, dlatego zwracają szczególną uwagę na badanie dzieci. Zwłaszcza, że zwiększa się liczba osób młodych, posiadających nadwagę. Wiedza dotyczącą funkcjonowania organizmu oraz tego, w jakiej kondycji jest jego metabolizm, umożliwia profilaktykę poważnych chorób, np. cukrzycy typu II. Kolejnym argumentem przemawiającym za genodietą, jest to, że owe badanie wykonuje się jednorazowo. Geny nie zmieniają się na przestrzeni lat, dlatego raz wykonana analiza DNA daje nam informacje, które możemy wykorzystywać przez całe życie. Sytuacja komplikuje się dopiero przy alergiach nabytych, czyli takich, które pojawiają się z biegiem lat. Genodieta nie jest w stanie ich przewidzieć, ani wykryć, ponieważ nie są zapisane w genach. Dodatkowo specjaliści zwracają uwagę na to, że informacje zdobyte dzięki wykonanemu badaniu, mogą ułatwić pracę lekarzom podczas wdrażania leczenia. Osoby, które skorzystały z genodiety, cenią przede wszystkim łatwość w wykonaniu tego badania oraz przygotowane raporty, które w prosty sposób wyjaśniają, z czym dana osoba ma do czynienia i w jaki sposób może sobie z tym poradzić. Dlatego nie należy się obawiać, że wyniki opisane zostaną medycznym żargonem, który trudno będzie zrozumieć. Jedynymi minusami, na które zwracają uwagę, jest oczywiście cena oraz długi czas oczekiwania na wyniki. Trzeba jednak pamiętać, że próbki wysyłane są do laboratoriów, często mieszczących się poza granicami Polski, stąd wydłużający się okres czekania, trudno więc traktować to w kategorii wady. Cena stanowi granicę, której część osób nie będzie w stanie przekroczyć. Niemniej jednak, genodieta nie posiada wad, nie wpływa negatywnie na organizm, nie podaje fałszywych informacji – jej podstawową zaletą jest to, że pomaga bardzo wielu osobom, które wcześniej nie widziały żadnej alternatywy dla stosowanych wcześniej środków. Alternatywa już jest i kto wie? Być może stanie się refundowana dla osób, które nie potrafią dotychczasowymi środkami zwyciężyć z otyłością.


Opublikowane na Sprawdzgeny.pl. Data publikacji:
Gen LCT - nietolerancja laktozy

Gen LCT - nietolerancja laktozy

Laktoza (cukier mleczny) to dwucukier składający się z glukozy i galaktozy. W naturalnej postaci występuje jedynie w mleku ssaków. Laktoza jest źródłem łatwo przyswajalnej energii, stymuluje rozwój...

Więcej informacji

Dalsza pomoc i informacje

Znajdź najlepsze laboratorium
Znajdź laboratorium

Poradnik

Poznaj sekrety urody

Zobacz wszystkie