Gen otyłości FTO

Gen FTO zwiększa ryzyko wystąpienia choroby cywilizacyjnej jaką jest otyłość, stąd znany jest jako gen otyłości. Został odkryty w 2007 roku i obecnie szacuje się, że nawet 50% Europejczyków może posiadać wariant genu predysponujący do nadmiernego wzrostu masy ciała. Nie każda osoba, u której potwierdzono obecność genu FTO musi być otyła - odkrycie obecności genu otyłości wyłącznie zwiększa ryzyko choroby. Osoby posiadające parę genu FTO w wariancie ryzyka średnio ważą o 3kg więcej i ryzyko zachorowania jest 70% większe, niż u osób bez tej wersji genu. Występowanie pojedynczej wersji genu FTO zwiększającego ryzyko otyłości powoduje wzrost zagrożenia otyłością do 30%, a osoby w takiej sytuacji ważą średnio o 1,6kg więcej.

fto.jpg

Ocena: 4/5 (0 opinii)

Otyłość

Otyłość to choroba charakteryzująca się nadmiernym odkładaniem się tkanki tłuszczowej. O otyłości można mówić, jeśli wskaźnik BMI przekracza 30. Na rozwój choroby wpływ ma przede wszystkim zła dieta, obfitująca w tanią żywność złej jakości oraz brak aktywności fizycznej. Niektóre przypadki otyłości spowodowane są uwarunkowaniami genetycznymi, potwierdza to fakt, że otyłość ma tendencję do rodzinnego występowania. Obecnie chorobę otyłości kwalifikuje się jako chorobę cywilizacyjną, a czasami nawet określa się ją mianem pandemii XXI w. Dotyczy głównie krajów wysoko rozwiniętych.

Badania genetyczne

Wiele laboratoriów w swojej ofercie posiada badania stwierdzające obecność wersji genu FTO zwiększającej ryzyko wystąpienia otyłości. Badanie można przeprowadzić odpłatnie, bez skierowania lekarza. Pozwala ono poznać ryzyko wystąpienia otyłości i wdrożyć skuteczną ochronę przed jej skutkami. Samo badanie polega na pobraniu krwi pacjenta lub wymazu z jamy ustnej i oznaczeniu odpowiednich wariantów genu pod mikroskopem. Wymaz z policzka może być wykonany samodzielnie w domu, w takich sytuacjach próbkę do laboratorium można dostarczyć za pomocą kuriera. W zależności od laboratorium wynik dostępny jest od kilku do kilkunastu dni. Wiele placówek poza badaniem genu FTO oferuje pakiet badań, który obejmuje nie tylko FTO ale również inne geny mogące mieć wpływ na rozwój otyłości.

Kto powinien wykonać badanie?

Zbadanie obecności wariantów genu FTO sprzyjających otyłości zaleca się szczególnie osobom, które zmagają się z nadwagą i mają problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Gen FTO związany jest z odczuciem sytości, dlatego u osób, które spożywają duże ilości pożywienia w ciągu jednego posiłku lub miewają niekontrolowane napady głodu, można podejrzewać występowanie tego genu.

Jestem w grupie ryzyka, co robić?

Gen otyłości odpowiada za chorobę tylko pośrednio. Zwiększa ryzyko wystąpienia otyłości, ale główną przyczyną jej rozwoju są czynniki środowiskowe.

 • nawyki żywieniowe rodziny,
 • samodzielność w przyrządzaniu posiłków,
 • dostępność żywności dobrej jakości,
 • poziom aktywności fizycznej,
 • ilość spożywanych posiłków,
 • czas snu.

Po otrzymaniu wyniku badania nie należy wpadać w panikę ani go ignorować. W przypadku wystąpienia wariantu genu FTO zwiększającego ryzyko zachorowania na otyłość zaleca się przestrzeganie odpowiedniej diety, najlepiej kontrolowanej przez lekarza. Zalecenia dietetyczne dla osób z genem FTO to m.in.:

 • spożywanie mniejszej ilości kalorii,
 • spożywanie mniejszej ilości soli, tłuszczów nasyconych i cukrów,
 • posiłki bogate w witaminy i minerały, nienasycone kwasy tłuszczowe i antyutleniacze.

Choroby towarzyszące otyłości

W walce z otyłością kluczowa jest odpowiednia dieta, nie można jednak zapominać o aktywności fizycznej. Dobór odpowiednich ćwiczeń powinien być uzależniony od stanu zdrowia chorego. Należy pamiętać, że otyłości mogą towarzyszyć inne dolegliwości. Wśród najczęściej występujących schorzeń można wymienić:

 • nadciśnienie,
 • miażdżycę,
 • zawał serca,
 • udar mózgu,
 • cukrzycę,
 • zespół metaboliczny,
 • choroby układu sercowo-naczyniowego,
 • zwyrodnienia układu kostno-stawowego,
 • zaburzenia płodności,
 • wzrost ryzyka choroby nowotworowej.

Uniknięcie niektórych z tych chorób jest możliwe dzięki zmianom nawyków żywieniowych i stylu życia na zdrowszy.

Otyłość jest chorobą wielogenową, oznacza to, że nie jest uwarunkowana wyłącznie przez jeden gen FTO. Mimo to, to właśnie on nazywany jest genem otyłości i to właśnie na nim skupia się uwaga wielu osób. Świadomość posiadania wariantu genu FTO odpowiedzialnego za zwiększenie ryzyka otyłości może być zapalnikiem do wdrożenia świadomego, zdrowego żywienia nie tylko u siebie, ale również u swoich dzieci i najbliższych. Otyłość można leczyć ale znając ryzyko można jej zapobiec, a tym samym uniknąć wielu chorób, które jej towarzyszą.


Opublikowane na Sprawdzgeny.pl. Data publikacji:

Dalsza pomoc i informacje

Znajdź najlepsze laboratorium
Znajdź laboratorium

Poradnik

Poznaj sekrety urody

Zobacz wszystkie