Dla bezpieczeństwa i wygody pacjentów
Poradnia Genetyczna przyjmuje
- Bezpłatnie w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ) osoby ubezpieczone i posiadające właściwe skierowanie wystawione przez lekarza mającego umowę z NFZ,
- Odpłatnie osoby nieubezpieczone, bez skierowania lub kierowane przez lekarzy nie posiadających umowy z NFZ. Badania odpłatne Poradnia Genetyczna wykonuje także na zlecenie Szpitali i innych jednostek ochrony zdrowia.
Do poradni należy się zgłosić z:
- Kompletem dokumentacji medycznej dotyczącej pacjenta oraz jego rodziny. Ważne jest wcześniejsze przygotowanie się pacjenta do porady i zebranie jak najszerszej informacji o chorobach wśród członków rodziny. Lekarz genetyk będzie pytał nie tylko o krewnych I stopnia (rodzice, dzieci, rodzeństwo) ale także o krewnych dalszego stopnia do 3 pokoleń wstecz (dziadkowie, rodzeństwo dziadków, ich dzieci, wnukowie itp.).
- Ważnym skierowaniem od każdego lekarza POZ lub specjalisty, który ma aktualną umowę z NFZ (w przypadku braku skierowania porada jest płatna).
- Aktualnym dowodem ubezpieczenia zdrowotnego:
- legitymacja ubezpieczeniowa pracownika,
- legitymacja ubezpieczeniowa dla członków rodziny pracownika,
- legitymacja ubezpieczeniowa osoby prowadzącej działalność gospodarczą,
- legitymacja ubezpieczeniowa osoby wykonującej działalność twórczą lub artystyczną, wykonującej pracę na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło,
- legitymacja emeryta lub rencisty z ostatnim odcinkiem emerytury lub renty,
- zaświadczenie z Urzędu Pracy informujące o opłaceniu składki ubezpieczeniowej przez Urząd,
- zaświadczenie o opłaceniu składek ZUS lub KRUS.
W czasie pierwszej porady poza zebraniem wywiadu i badaniem pacjenta najczęściej jest pobierana krew na badanie genetyczne. Pacjent nie musi być na czczo.
Po zakończeniu badań pacjent otrzymuje kartę porady specjalistycznej, zawierającą wynik wraz z poradą genetyczną.
W zależności od rodzaju badania czas oczekiwania na wynik i poradę genetyczną wynosi
- badanie cytogenetyczne minimum 3 tygodnie
- badanie molekularne minimum 5 tygodni
Kiedy na pewno należy zgłosić się na poradę genetyczną?
- w przypadku opóźnienia rozwoju ruchowego dziecka (zbyt niskie lub wzmożone napięcie mięśniowe u noworodków i niemowląt, niski wzrost, zbyt mała lub zbyt duża waga itp.)
- w przypadku opóźnienia rozwoju umysłowego, upośledzenia umysłowego
- w przypadku występowania zespołu wad rozwojowych u dzieci i dorosłych
- jeśli choroba lub wada rozwojowa występuje u kilku członków rodziny
- jeśli w okresie pokwitania u dziewczynek nie pojawia się miesiączka lub/i opóźnia się rozwój piersi lub owłosienia płciowego,
- jeśli obserwuje się niedorozwój zewnętrznych narządów płciowych lub ich nieprawidłowy wygląd,
- jeśli u kogoś w rodzinie wystąpiły objawy zespołu Downa,
- w przypadku niepowodzeń rozrodu (brak możliwości zajścia w ciążę, przynajmniej dwa poronienia, nieprawidłowe wyniki badania nasienia u partnera, martwe porody, zgony dzieci w okresie okołoporodowym)
- jeśli pacjentka w ciąży: ma 35 i więcej lat lub zażywała/zażywa niedozwolone leki lub w rodzinie występowały choroby genetyczne lub wcześniej urodziła dziecko z wadą (w każdym przypadku porada powinna mieć miejsce najpóźniej do końca 13 tygodnia ciąży),
- jeśli małżonkowie lub narzeczeni są spokrewnieni,
- jeśli w rodzinie występują nowotwory (szczególnie piersi, jajnika, macicy, jelita grubego, prostaty, pęcherza moczowego, żołądka).
Porady genetycznej zasięgnąć można także w przypadku każdej wątpliwości co do ewentualnej genetycznej przyczyny zaburzeń występujących u danej osoby lub w danej rodzinie.