Zakład Genetyki Molekularnej i Sądowej Katedry Medycyny Sądowej Collegium Medicum UMK

Bydgoszcz

Informacje ogólne o Zakład Genetyki Molekularnej i Sądowej Katedry Medycyny Sądowej Collegium Medicum UMK

Zakład Genetyki Molekularnej i Sądowej posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu badań genetycznych wykonywanych dla potrzeb wymiaru sprawiedliwości. Obecnie Zakład wykonuje wszystkie rodzaje analiz genetycznych, które mogą być wykorzystane w procesie sądowym. Obszary badań w których specjalizuje się Zakład to między innymi ustalanie ojcostwa, genealogia genetyczna oraz badanie śladów biologicznych. Dzięki badaniom i opracowaniu technik analitycznych o wysokiej rozdzielczości można bardzo dokładnie ustalić wiele spornych kwestii z dziedziny genetyki. Ponadto Kadra pracownicza może pochwalić się wszechstronnym doświadczeniem w identyfikacji osób uznanych za zaginione. Bydgoscy naukowcy przeprowadzali badania w najtrudniejszych sprawach naszego kraju.

  • Genetyczny rodowód - pozwala określić pochodzenie ewolucyjne i etniczne.
  • Ustalanie ojcostwa - dzięki badaniom genetycznym można w niemal 100% określić ojcostwo. Badania pokrewieństwa mogą być przydatne np. w postępowaniu spadkowym.

Osiągnięcia i certyfikaty Zakład Genetyki Molekularnej i Sądowej Katedry Medycyny Sądowej Collegium Medicum UMK - Bydgoszcz

Zakład współtworzy międzynarodowe bazy danych profili genetycznych, które są wykorzystywane w interpretacji statystycznej wyników badań przeprowadzanych dla potrzeb wymiaru sprawiedliwości w wielu krajach Europy i USA.

Zakład posiada m.in. atesty Polskiego Towarzystwa Medycyny i Sądowej i Kryminologii na wykonywanie badań genetycznych w sprawach o ustalenie spornego ojcostwa oraz identyfikacji śladów biologicznych (na lata 2008-2009), a także atesty Niemieckiej Grupy ds. Profilowania DNA (GEDNAP 36 i 37) na wykonywanie badań jądrowego i mitochondrialnego DNA w sprawach identyfikacyjnych.

Najczęściej szukane badania

Znajdź najlepsze laboratorium
Znajdź laboratorium