Niepłodność - badania genetyczne przychodzą z pomocą - 8 faktów

nieplodnosc-badania-genetyczne-para-ludzi.jpg

Badania przyczyn niepłodności - dla kogo?

1. Niepłodność i bezpłodność – czy na pewno wiesz, jaka jest różnica?

1. Niepłodność i bezpłodność – czy na pewno wiesz, jaka jest różnica?

Gdy para zaczyna starać się o dziecko, wszystko wydaje się proste. Kiedy jednak po kilku miesiącach nie udaje się spełnić marzenia, przychodzi czas na poważne pytania i niepokój. Jeśli próby zajścia w ciążę trwają ok. roku bez widoków na powodzenie, można zacząć rozmawiać o niepłodności. Należy ją zdiagnozować i odpowiednio leczyć, co na szczęście jest możliwe. Warto wiedzieć i pamiętać, że niepłodność jest stanem przejściowym, który nie wyklucza możliwości poczęcia dziecka. Właśnie na tym polega zasadnicza różnica pomiędzy niepłodnością, a bezpłodnością, która oznacza trwałą niezdolność do zostania biologicznym rodzicem.

Według raportu „Wpieramy płodność” (2015) problem niepłodności dotyka 10-18% populacji na całym świecie. W Polsce z niepłodnością boryka się ok. 1,5 mln par.

2. Poznaj przyczyny niepłodności

Statystyki nie kłamią – niepłodność to problem, który dotyka wiele par na świecie, ale każda z nich może liczyć na realną, profesjonalną opiekę. Szacuje się, że u ok. 90% par z powodzeniem diagnozuje się przyczyny niepłodności. Czas gra rolę – im szybciej zostaje podjęte odpowiednie leczenie, tym większa szansa na poczęcie dziecka.

2. Poznaj przyczyny niepłodności
3. Kiedy należy poddać się badaniu?

3. Kiedy należy poddać się badaniu?

Przede wszystkim – warto być w kontakcie z lekarzem ginekologiem, który będzie monitorował sytuację. Jeżeli po 12 miesiącach od rozpoczęcia regularnych starań o dziecko partnerka nie zachodzi w ciążę, warto zacząć się badać. Dlaczego potrzebna jest konsultacja? Lekarz ginekolog pomoże ocenić dni płodne i podpowie, kiedy będzie najlepszy czas na diagnozę – czasami może to być nawet 6 miesięcy od rozpoczęcia starań.

4. Do badań profilaktycznych zachęca się pary 40+

Medycyna stale szuka rozwiązań, zwłaszcza dla kobiet, które pragną mieć dziecko po 40 roku życia. To oczywiście możliwe i wcale nierzadko spotykane, ale im szybciej rozpocznie się odpowiednie badania, tym lepiej. Statystki potwierdzają, że płodność spada wraz z wiekiem, a wykonanie profilaktycznych badań pozwoli wdrożyć jak najszybsze leczenie.

4. Do badań profilaktycznych zachęca się pary 40+
5. Niepłodność globalnym problemem

5. Niepłodność globalnym problemem

WHO uznała niepłodność za chorobę społeczną, którą należy szczegółowo diagnozować i wdrażać skuteczne metody leczenia. W 2010 roku aż 48,5 milionów par nie mogło począć dziecka w czasie pięciu lat.

6. Niemożność zajścia w ciążę? To oznacza wiele problemów w związku

Nie tylko społeczno-kulturowe czynniki sprawiają, że chcemy mieć dzieci. Dla większości par dziecko to największe spełnienie i równocześnie początek tworzenia prawdziwej rodziny. Niespełnione pragnienie potomstwa może jednak przerodzić się we frustrację, która prowadzi do rozpadu związku.

Nic dziwnego – pragnienie dziecka przeradza się w oczekiwanie, a brak nadziei czy racjonalnych powodów, dla których kobieta nie może zajść w ciążę, zaczyna budować poczucie obcości, niezrozumienia.

Według badań przeprowadzonych przez TNS Polska kobiety uważają, że zachodzenie w ciążę to złożony proces, który wymaga przygotowań – wizyty u ginekologa, badań, zmiany diety. Jednak obydwoje partnerów odczuwa stres i rozpacz z powodu niepłodności. Zaburzenia emocjonalne w czasie leczenia nie są rzadkością. Potwierdza to prof. Violetta Skrzypulec-Plinta:

„Pragnienie posiadania dziecka może stać się najważniejszą potrzebą. Niemożność jej zaspokojenia może doprowadzić do poważnego kryzysu życiowego. Im wyżej w hierarchii potrzeb umieszczona jest potrzeba rodzicielstwa tym większe negatywne konsekwencje niesie za sobą frustracja tej potrzeby. Osoby dotknięte problemami w sferze prokreacji mogą doświadczać obniżenia poczucia własnej wartości, tożsamości, kobiecości czy męskości.”

Cyt. Za: Wspieramy płodność Raport Koalicji na rzecz Kompleksowej Terapii Niepłodności.

Badania DNA w kierunku rozpoznania przyczyn niepłodności pozwalają parze na działanie, leczenie i w wielu przypadkach – na pełen sukces.

7. Przykładowe badania genetyczne:

Badanie kariotypu obojga partnerów (badanie cytogenetyczne)

Polega ono na określeniu liczby i struktury chromosomów u człowieka. Najczęstszymi przyczynami niepowodzeń przy zajściu w ciążę spowodowanymi czynnikami genetycznymi są właśnie aberracje chromosomowe, czyli nieprawidłowości w obrębie chromosomu/ów. Jeśli podczas badania ujawnią się błędy w kariotypie jednego (bądź obojga) z partnerów, lekarz zaleci odpowiednie leczenie, dzięki któremu szanse na poczęcie dziecka wzrastają kilkukrotnie.

Przeprowadzenie badań w kierunku występowania trombofilii

Trombofilia to wrodzona lub nabyta skłonność organizmu do worzenia się skrzeplin, zatykających naczynia krwionośne. W rezultacie prowadzi do rozwoju zakrzepicy, drastycznie obniżając możliwość zajścia w ciążę. Jest również czynnikiem mającym negatywny wpływ na utrzymanie ciąży.

Przeprowadzenie badań w kierunku stwierdzenia wrodzonego przerostu kory nadnerczy

Powodująca przerost mutacja genu CYP21 jest powodem zaburzeń cyklu menstruacyjnego kobiet, co w rezultacie prowadzić może do problemów z płodnością.

Badanie konkretnych genów,

Geny mogą odpowiadać za nawracające niepowodzenia w zajściu w ciążę. Dlatego tak ważn jest wykonanie odpowiednich badań, na przykład genu CFTR, którego mutacje mogą skutkować wystąpieniem m.in. mukowiscydozy oraz problemów z płodnością.

Badanie w kierunku obecności Chlamydii Trachomatis

To bakteria odpowiedzialna m.in. za zapalenie szyjki macicy, nadżerkę, dolegliwości ze strony układu moczowo - płciowego, a także niemożność zajścia w ciążę. Proste badanie DNA umożliwia wykrycie bakterii, dzięki czemu możliwe jest wdrożenie efektywnego leczenia i w rezultacie wyeliminowanie problemu.

8. Niepłodność – wiele różnych przyczyn

Problem niepłodności wiąże się z wieloma czynnikami. Ważną rolę odgrywa wiek, ogólny stan zdrowia, poziom hormonów czy wady układu rozrodczego. Szacuje się, że w ponad 30% przypadków niepłodności dotyczy genów. Warto wykonać kompleksowe badania w kierunku wykrycia nieprawidłowości, by móc jak najszybciej zdiagnozować problem, leczyć się w i przyszłości cieszyć się macierzyństwem.

Badania na niepłodność – ile to może kosztować?

Osoby starające się o dziecko mogą poddać się różnym badaniom. W podjęciu decyzji, na jakie badanie się zdecydować się w pierwszej kolejności, powinien pomóc lekarz genetyk. Poniżej podajemy ceny kilku przykładowych badań, które można wykonywać również w pakietach:

  1. Badanie kariotypu z krwi obwodowej - ok 500 zł
  2. Badanie na trombofilię wrodzoną - ok 300-400 zł
  3. Badanie w kierunku chlamydii - ok 200 zł
  4. Badanie mutacji genu CFTR - ok 500 zł

Sprawdź, gdzie możesz wykonać badanie