7 istotnych informacji na temat badania na ojcostwo

Badania na ojcostwo 7 faktów

Potwierdzanie ojcostwa – czy to badanie jest aż tak kontrowersyjne?

1. Test na ojcostwo – oczywista sprawa

1. Test na ojcostwo – oczywista sprawa

Potwierdzanie ojcostwa – czy to powód do wstydu i obaw? Wręcz przeciwnie – każdy ma prawo potwierdzić swoje wątpliwości, a jeżeli decyduje się na taki krok, powinien móc skorzystać z pomocy specjalistów. Obecnie badania wykonuje się zarówno w sprawach sądowych (np. zarządzanie alimentów), jak i prywatnych. Historie ludzi, przeróżne przypadki – w żadnej klinice nikt nie będzie kwestionował powodów, dla których dana osoba decyduje się na badanie.

2. Czy test na ojcostwo to gwarancja pewności?

Osoba badana może uzyskać jeden z dwóch rezultatów - potwierdzenie ojcostwa z prawdopodobieństwem ponad 99,99% bądź wykluczenie ojcostwa w 100%.

2. Czy test na ojcostwo to gwarancja pewności?

3. Badania ojcostwa do celów prywatnych – skąd taka potrzeba?

Życie pisze przeróżne scenariusze, a wątpliwości ojców odnośnie pokrewieństwa z własnym dzieckiem nie są wyłącznie fantazją filmowych scenarzystów. Badaniom na ojcostwo poddają się mężczyźni w różnym wieku i o różnym statusie społecznym. Zbigniew Lew Starowicz w wywiadzie dla „Newsweeka” (maj 2018) wylicza powody, dla których panowie potrzebują takich badań:

„Są kobiety, które nie pamiętają, z kim mają dziecko. Są takie, które z premedytacją chciały ukryć przed partnerem zdradę. A są i takie, którym ojciec dziecka nie pasuje na męża, więc organizują seks z innym mężczyzną i mówią mu, że to jego dziecko. (…)Proszę poszukać w Internecie, są badania amerykańskie, które mówią, że to 5-10 proc. dzieci.”

Cytat z: https://www.newsweek.pl/polska/moda-na-testy-na-ustalenie-ojcostwa-potrzeba-czasow-czy-wielka-sciema-newsweekpl/fjnjvt0 

Należy pamiętać, że wynik testu wykonanego do celów prywatnych nie jest dowodem rzeczowym dla sądu. Próbki pobrane zostają bez obecności świadków, nie spisuje się także odpowiedniego protokołu.

Badanie mężczyzny

W badaniach wykonywanych do celów prywatnych materiał do badania może zostać pobrany bez udziału świadków, w zaciszu własnego domu. Najczęściej pobiera się wymaz z wewnętrznej strony policzka badanego, ale można także posłużyć się innymi próbkami, zawierającymi materiał genetyczny, takimi jak włosy z cebulkami czy próbki pobrane ze szczoteczki do zębów.

Badanie nienarodzonego dziecka

Istnieje możliwość pobrania materiału od nienarodzonego dziecka, ale warto mieć na uwadze, że są to zabiegi inwazyjne. Zalicza się do nich:

  1. amniopunkcja – zabieg wykonywany między 14. a 20. tygodniem ciąży. Polega na wprowadzeniu igły punkcyjnej przy użyciu aparatu USG do jamy macicy przez powłoki brzuszne matki. Pobiera się niewielką ilość płynu owodniowego, w którym znajdują się komórki płodu. Zabieg wymaga znieczulenia miejscowego i trwa zaledwie kilka minut. Zagrożenie ryzykiem poronieniem w trakcie lub po amniopunkcji jest niewielkie i wynosi od 0,5% do 1%;
  2. biopsja kosmówki – zabieg wykonywany między 10. a 13. tygodniem ciąży. W czasie biopsji, wykonywanej w znieczuleniu miejscowym, pobierane zostają komórki kosmówki, z których wytwarza się łożysko. Komórki te posiadają ten sam zestaw chromosomów, co płód. Pobranie materiału do badania odbywa się poprzez nakłucie w brzuchu przy pomocy cienkiej igły lub przy wykorzystaniu kaniuli (przez pochwę). Biopsja kosmówki wiąże się z wystąpieniem ryzyka poronienia, które oscyluje między 1 - 2 %.

4. Test na ojcostwo dla celów sądowych

Dzięki niemu możemy ustalić biologiczne pokrewieństwo w przypadku zasądzenia alimentów, przepisania lub dziedziczenia spadku czy uznania dziecka przed Urzędem Stanu Cywilnego. Aby są mógł uznać badanie za ważne, wymagane jest przestrzeganie określonych procedur:

U mężczyzny

U mężczyzny

Należy dokonać pobrania próbki DNA z wewnętrznej strony policzka w placówce medycznej, koniecznie w obecności świadków. W trakcie badania sporządza się specjalny protokół sądowy, podpisywany zarówno przez uczestników, jak i przez świadków pobrania wymazu.

U dziecka (narodzonego)

U dziecka (narodzonego)

Pobranie próbki zgody matki i pisemnej zgody innych ewentualnych prawnych opiekunów dziecka, nawet jeśli nie biorą oni udziału w teście.

Testy DNA na ojcostwo – co zyskujesz?

5. Badania na ojcostwo – prawda to podstawa każdej relacji

5. Badania na ojcostwo – prawda to podstawa każdej relacji

Wynik badań potwierdzający lub wykluczający ojcostwo w postępowaniu sądowym jednoznacznie weryfikuje żądania oskarżającej strony i umożliwia słuszne, wiarygodne i bezdyskusyjne zasądzenie wyroku.

Gdy badania wykonywane są prywatnie, to niejednokrotnie jedyna droga, aby móc zażegnać wątpliwości, poukładać swoje życie osobiste i móc z pewnością spoglądać w przyszłość. To również szansa na zbudowanie z dzieckiem prawdziwej, szczerej relacji, opartej na prawdzie.

6. Badanie na ojcostwo – czy wiesz, jak bardzo jest powszechne?

Testy na ojcostwo kojarzą nam się ze światem hollywoodzkich celebrytów. I nic dziwnego, bo to właśnie ze świata mediów płyną do nas najczęstsze informacje o ojcach, którzy chcą być pewni pokrewieństwa z dzieckiem.

Czasy się zmieniają, a wraz z nimi społeczna etykieta. Zrobienie badania na ojcostwo nadal jest kontrowersyjne, ale też łatwo dostępne i coraz powszechniejsze. Mężczyźni wykonują je w różnych okolicznościach – czasem z powodu zasłyszanych plotek, czasem z powodu problemów w małżeństwie, a czasem – z czystej ciekawości. Żaden z tych powodów nie jest błahy, bo każdy zasługuje na możliwość poznania prawdy. Wykonując badanie najważniejsze, aby wybrać sprawdzoną firmę i odpowiednio rozeznać się w temacie.

7. Test na ojcostwo – czy warto oszczędzać?

Cena badania genetycznego na ojcostwo zależy od szeregu czynników: celu badania (czy jest ono robione prywatnie, czy dla celów sądowych), sposoby pobrania próbki DNA, gwarancji (możliwości dostarczenia drugiej próbki w sytuacji, gdy poprzednia okaże się zanieczyszczona), czasu oczekiwania czy ilości badanych markerów. Warto jest dokładnie przeanalizować ofertę interesującego nas laboratorium.

  1. Najtańsze testy na ojcostwo - ok 600 zł
  2. Lepsze, bardziej pewne testy na ojcostwo - ok 1200 zł
  3. Sądowe badanie na ojcostwo - ok 1700 zł
  4. Badanie na ojcostwo, kiedy materiał DNA dziecka pobierany jest podczas rutynowych badań prenatalnych kobiety w ciąży - ok 2000 zł
  5. Badanie na ojcostwo, kiedy materiał DNA dziecka pobierany jest z krwi kobiety w ciąży - ok 6000 zł
  6. Badanie pokrewieństwa - ok 1700 zł

 

Zobacz gdzie można wykonać badanie na ojcostwo?